Om projektet
Vid Vargfors kraftstation finns en transformatorstation som förser både regionnätet och stamnätet med effekt. Denna transformatorstation har nått sin tekniska livslängd och behöver bytas ut. I dagsläget är både regionnätet och stamnätet anslutna till transformatorstationen och när stationen byts ut kommer regionnätet och stamnätet få varsin ny station. Detta kommer öka redundansen samt möjligheterna till framtida expansioner av transformatorstationerna. De nya transformatorstationerna för regionnätet och stamnätet medför att ett flertal kraftledningar kommer behöva justeras och anslutas till de nya stationerna istället för nuvarande station. Vattenfall Eldistribution kommer utföra ett flertal ledningsanpassningar och byggnation av nya kraftledningar i området.
Alla projekt inom Vargfors finner du på Stationsförnyelse Vargfors
Ny 150 kV-ledning till Vargfors kraftstation
För att ansluta vattenkraftverket i Vargfors till den nya stationen PT80 Vargfors planeras en ny 150 kV-ledning att byggas mellan den nya stationen och Vargfors kraftstation. Längden på ledningen beräknas bli cirka 750 meter. Vattenfall avser att bygga den nya ledningen som luftledning.

Vad händer nu?
För att få uppföra och driva en kraftledning krävs tillstånd enligt ellagen. Vattenfall Eldistribution har genomfört samråd för ett antal sträckningsalternativ, samrådet avslutades i september 2025. Vi analyserar och bearbetar nu den information som kommit in och genomför inventeringar i fält. Nästa steg är att färdigställa och lämna in vår ansökan om koncession till Energimarknadsinspektionen.
Var är vi nu?
